Projekti
Regionalni grozd za energetsko načrtovanje
Program: Intelligent Energy
Regionalni grozd za energetsko načrtovanje (RegCEP) se bo osredotočil na uporabo regionalnih grozdov pri načrtovanju ravnanja z energijo. Grozdi bodo služili kot regionalno orodje za razvoj inteligentne rabe energije v podjetjih. RegCEP bo pomagal pri premagovanju nizke stopnje koriščenja inteligentne energije MSP-jev, z izkoriščanjem regionalnih grozdov kot orodja za načrtovanje energetskega planiranja v MSP. RegCEP bo razvil regionalne grozde kot orodje integrirane energetske in regionalne politike.
Projekt ima 3 specifične cilje:
- Izdelati načrte inteligentne rabe energije s »start-up« pilotnimi projekti za 8 regionalnih grozdov
- Stimulirati 700 podjetij znotraj Evrope z namenom integracije inteligentne energije v njihovo poslovno prakso
- Razviti trans-nacionalno, več-jezično orodje za regionalne grozde in energetsko planiranje, sposobno diseminacije po Evropi
Delovni paketi:
- Management
- Obnovljivi viri energije in regionalni grozdi
- Energijska učinkovitost in regionalni grozdi
- Energijski načrti grozdov
- Pilotni projekti grozdov
- Mednarodno orodje
- Komunikacije z in širjenje učinkov projekta na ciljne skupine
- Skupne aktivnosti širjenja učinkov projekta
PARTNERJI:
- SHANNON DEVELOPMENT (IRSKA)
- LIMERICK/CLARE ENERGY AGENCY (IRSKA)
- LAPPEENTRANTA UNIVERSITY OF TECHNOLOGY (FINSKA)
- BALTIC INNOVATION AGENCY (ESTONIJA)
- CELJE REGIONAL DEVELOPMENT AGENCY (SLOVENIJA)
- Eastern Hungarian European Initiatives Foundation (MADŽARSKA)
- European Association of Development Agencies (BELGIJA)
- Ruse Business Support Centre for SMEs (BOLGARIJA)
- Asteria (ITALIJA)
- University of Coventry (VELIKA BRITANIJA)
- AGENA Energy Agency (ITALIJA)
- Kssena Energy Agency (SLOVENIJA)
- Ruse Regional Energy Agency (BOLGARIJA)
Sončna elektrarna na TPC2 (stavba Tehnopolisa)
Sončna elektrarna Tehnopolisa je pilotni projekt, ki bo služil predvsem v promocijske, demonstracijske, raziskovalne in izobraževalne namene. V prihodnosti se pričakuje, da bodo fotovoltaični sistemi postali eni od stebrov obnovljivih virov energije. Poleg tega pa je investicija v sončno elektrarno finančno donosna naložba, saj lastnik prodaja električno energijo po subvencionirani ceni, ki znaša 0,415 € za proizvedeno kilovatno uro.
V praksi je čiščenje takšnih površin zahtevno opravilo, poleg tega pa zahteva visoko porabo energije in kemičnih detergentov ter posledično visoke stroške. Z nanonanosi, ki jih sestavljajo monodisperzni enakomerno porazdeljeni delci visoke učinkovitosti, pridobimo materiale visoke funkcionalnosti. S plastenjem materialov z nanodelci TiO2 dobimo površino s fotokatalitičnim učinkom, ki bo zagotavljala samočistilnost. Fotokatalitične lastnosti pomagajo pri razgradnji organskih snovi, ki pridejo v stik s površino in na tak način preprečujejo njihovo kopičenje. Hidrofilnost zviša učinkovitost čiščenja.
Cilj strateškega raziskovalno-razvojnega projekta je izdelati fotovoltaične panele z visoko dodano vrednostjo in s tem povečati konkurenčnost na tujem trgu. Z namenom uvajanja novih tehnologij v industrijsko proizvodnjo se bodo najprej izvedle temeljne raziskave in optimiziranje postopkov za izdelavo samočistilnih fotovoltaičnih panelov. Namen raziskave je razviti fotovoltaične panele s samočistilnimi površinami, ki bodo zavirale kopičenje oz. rast škodljivih bakterij in gliv ter hkrati preprečevale atmosfersko onesnaževanje, povzročeno zaradi industrijskih emisij (avtomobilski izpuhi, grelna telesa) . V ta namen bi izrabili odlične fotokatalitične lastnosti TiO2 nanodelcev in prispevali k čistejšemu mestnemu zraku. |